Lipton
Administrator
Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: z pobliska
|
Wysłany: Pon 16:09, 25 Gru 2006 Temat postu: Uprawa |
|
|
"font-weight: bold" >Pomieszczenie d o uprawy < /span>
 "http: / /www.sekta89.republika.pll/bfk/plant01.jpg" border= " 0 " / >
Aby konopie rosł y d uż e , zdrowe i odpowiednio zakwitał y , pomieszczenie, w k tórym b ędziemy hodować r oślinę musi b yć odpowiednio przygotowane i wyposażone. J eśl i m yślimy o zasadzeniu kilku r oślin w w iększej skrzyni, miejsce, w k tórym b ędzie ona stał a należ y w ył o ż y ć wcześniej papą lub folią , tak aby wilgoć o d ziemi nie przedostawał a s ię n a zewnątrz, lecz trzeba zostawić otwó r przy dnie, k tórym m ożn a b ędzie odprowadzić nadmiar wody. Wysokoś ć pojemnika nie powinna b yć n iższa n iż 25cm, rozstaw r oślin powinien mieć 4 0-50cm. Dobre o świetlenie jest bardzo potrzebne d o prawidłowego wzrostu r ośliny. I m w ięcej światł a tym szybszy jest rozwó j r ośliny. Dlatego ściany pomieszczenia powinny b yć pomalowane n a biał o lub w ył o żone folią aluminiową aby mogł y odbijać światł o . Kolejną w aż n ą sprawa jest wentylacja pomieszczenia i m ożliwoś ć dostarczenia świeżego powietrza o odpowiedniej temperaturze, wilgotnośc i i zawartośc i CO2. J eżeli mamy zamontowany wentylator wymieniając y powietrze w pomieszczeniu, t o lepiej aby wysysał powietrze n a zewnątrz n iż ssał d o środka. N a k ażd e 25m3 pomieszczenia powinien przypaś ć minimalnie wentylator o wydajnośc i 300m3/godzinę . Gdy jednak brak wentylacji musimy d oś ć c zęsto wietrzyć pomieszczenie. Dobrze jest mieć ź r ó d ł o ciepł a aby utrzymać temperaturę n a poziomie 2 5 - 30oC oraz otwarty pojemnik z wodą b y zwiększyć wilgotnoś ć powietrza. Przydatny jest t eż wentylator wolnostojąc y d o ruszania powietrza wewnątrz. Opróc z hodowli w "otwartym" pomieszczeniu, m ożn a u ż y ć tzw. SZAFY. Odpowiednio przygotowana szafa powinna b yć wysoka n a o k.240cm, g ł ębokoś ć o k.150cm i szerokoś ć o k.300cm. Natomiast, mają c n a uwadze, ż e w iększoś ć szaf takich wielkośc i nie zmieśc ił a b y s ię w miejsca, w k tór e chciałoby s ię j e wstawić , r oślinę powinno s ię odpowiednio wcześnie kształtować przycinają c j e. Szafa musi b yć pomalowana n a biał o lub b yć w ył o żona folią aluminiową aby ściany nie absorbował y światł a ale j e odbijał y . C o d o wyposażenia t o musi b yć zamontowany w szafie wentylator wysysając y z niej powietrze, lampa mając a m ożliwoś ć zamontowania jej pod samym sufitem, miska lub wiadro z wodą poprawiając e wilgoć oraz (n a wypasie) czasowy w ył ącznik światł a oraz automat d o podlewania. Nie wspominają c j uż o komputerze sterującym c ał ą aparaturą i dbającym aby wszystko przebiegał o idealnie.
"font-weight: bold" >Hodowla n a zewnątrz < /span>
Z e względ u n a uwarunkowania pogodowe panując e w naszej szerokośc i geograficznej, najlepiej sadzić wczesne odmiany. J eżeli chcemy zasadzić konopie n a zewnątrz musimy stworzyć jej odpowiednie warunki. P o pierwsze z wiadomych powodó w nie powinna rosną ć w miejscu łatwo dostępnym dla k ażdego c złowieka (gdyż m oż e : zniszczyć uprawy, wezwać policję lub c o gorsza samemu zają ć s ię zbiorami) i zwierzęcia (gdyż m oż e jedynie zniszczyć uprawy) . Nasiona m ożn a zasiać bezpośrednio d o ziemi (ziemia m oż e b yć uprzednio przygotowana) lub najpierw wykiełkować w pomieszczeniu. W tym drugim przypadku lepiej jest siać i sadzić w taki sam sposó b jak r ośliny przeznaczone d o hodowli wewnątrz. W okresie kwitnięcia (wrzesień -p aździernik) trzeba uważ a ć n a pogodę . Nawet najmniejszy przymrozek m oż e uszkodzić naszą r oślinę .
"font-weight: bold" >Ziemia i nawożenie < /span>
J eśl i m yślimy o zasadzeniu kilku r oślin w w iększej skrzyni, miejsce, w k tórym b ędzie ona stał a należ y w ył o ż y ć wcześniej papą lub folią . Tak aby wilgoć ziemi nie przedostawał a s ię n a zewnątrz. Jednak trzeba zostawić otwó r przy dnie, k tórym m ożn a b ędzie odprowadzić nadmiar wody.
Średnica doniczki nie powinna b yć mniejsza o d 2 5 c m.
Wysokoś ć pojemnika nie powinna b yć n iższa n iż 2 5 c m oraz rozstaw r oślin powinien mieć 4 0 - 5 0 c m. Przepuszczalnoś ć ziemi jest w ażn a gdyż pozwala przenikać powietrzu i wodzie przez grunt. M ożn a u ż y ć t eż takich dodatkó w :
- specjalna pianka (d o zachowania wody i powietrza w glebie) ;
- żwir (dla powietrza) ;
- lawa (bardzo dobrze trzyma powietrze i wodę , jest r ównież p ożywna) ;
- kulki styropianu (nie dopuszczają d o sklejania s ię ziemi) .
Najważniejszymi minerałami potrzebnymi d o odpowiedniego rozwoju r ośliny s ą :
- azot;
- potas;
- fosfor.
P H ziemi powinno b yć n a poziomie 6 , 5 - 7 , 5 .
D o r ównoważenia p H u żywa s ię wapnia.
Dobrze jest ziemię wcześniej "wysterylizować " w piekarniku (100oC przez p ó ł godziny) lub mikrofali b y pozbyć s ię wszelkich szkodnikó w , grzybó w i zarazkó w .
Nie zapomnij ziemi wcześniej zmoczyć . Z e względ u n a zdrowie nie powinno s ię stosować nawozó w szkodliwych. Podczas wegetacji r oślina potrzebuje najwięcej s kładnikó w o dżywczych. Najlepszym sposobem jest raz n a dwa tygodnie dosypać garś ć kompostu. Żeby wyhodować zdrową i d uż ą r oślinę należ y regularnie dostarczać o dżywek, najlepiej mieszać j e z wodą . Najlepiej stosować nawozy z d uż ą zawartośc ią azotu, fosforu i wapnia. Wapń nie jest dodawany d o ziemi jako p ożywka, ale b y r ównoważ y ć p H ziemi. Konopie najwięcej potrzebują fosforu podczas wyrastania z nasion i podczas c ałego okresu kwitnięcia. Dzięk i potasowi konopia r ośnie z mocniejszym pniem i odgał ęzieniami, w yższa zawartoś ć thc i zwiększa odpornoś ć n a szkodniki. Iloś ć dodawanych nawozó w d o wody zależ y o d naczynia w k tórym r ośnie konopia i stanu ziemi.
"font-weight: bold" > O świetlenie < /span>
O świetlenie jest jedną z najważniejszych rzeczy w hodowli konopi zależ y o d niego szybkoś ć rozwoju, wysokoś ć i czas kwitnięcia zależ y o d ilośc i. N a jedną r oślinę powinno przypadać przynajmniej p o jednym ź r ódle światł a o mocy 300 Wat. Lampa powinna b yć zamontowana w odległ o śc i nie mniej n iż 40cm. Bardzo przydatne jest zamontowanie jej n a ł a ńcuchu umożliwiającym podniesienie w miarę wzrostu r ośliny. Luksusem jest zamontowaniem w ył ącznika czasowego. Choć światł o s łoneczne jest najlepsze dla r oślin, ich cykl życia m oż e b yć kontrolowany r ównie skutecznie przez sztuczne światł o . Aby zbiory b ył y dostatecznie durze trzeba dostarczyć r oślinie odpowiednią iloś ć światł a t j. 3 5,000-4 5,000lm/m 2. J eżeli ża rówka o mocy 400 Wat wytwarza 5 2,000 lumenó w i zawieszona jest n a wysokośc i 0 .8 m t o n a jeden m 2 przypada 4 4,000lm. 0 .8x52,000 = 4 4,000lm/m 2. Dla ża rówek o mocy 400 Wat odległ o ś ć o d czubka r ośliny powinna wynosić 6 0 c m, oraz o mocy 600 Wat odległ o ś ć o d czubka r ośliny powinna wynosić 8 0 c m. Najczę ściej d o o świetlania u żywa s ię ża rówek sodowych o mocy o d 150 d o 1000 Wat. Lampy powinny b yć utrzymywane jak najbliże j r ośliny lecz nie powinny jej dotykać . Zbytnia bliskoś ć ź r ó d ł a światł a m oż e spowodować spalenie r oślinki. R oślina przechodzi w stadium " p ączkowania" gdy światł o w c iąg u dnia spada poniże j 1 2 godzin. Lecz m łode r ośliny potrzebują światł a okoł o 1 8 godzin. M ożn a n aświetlać nawet przez 2 4 godziny. Zmianę o świetlenia d o 1 2 godzin, należ y przeprowadzić gdy r oślina powinna zaczą ć zakwitać , najwcześniej 2 1 czerwca.
"font-weight: bold" >Powietrze i wentylacja < /span>
R ośliny potrzebują d uż o CO2 d o swojego metabolizmu. W nieodpowiednio wentylowanym pomieszczeniu konopie z używają CO2 w bardzo k rótkim czasie. Dobra wentylacja pomaga w lepszym procesie wzrostu. Aby polepszyć wentylację m ożn a u ż y ć wentylatoró w . N a k ażd e 25m3 pomieszczenia powinien przypaś ć minimalnie wentylator o wydajnośc i 300m3/godzinę . Zawartoś ć CO2 w powietrzu jest n a poziomie 0 .0 3- 0 .0 4% , dla konopi najlepsza jest n a poziomie 5 0% . D o zwiększenia ilośc i tego gazu w pomieszczeniu m ożn a u ż y ć butli gazowej. Wilgotnoś ć powietrza powinna b yć n a poziomie 4 0-6 0% . J eżeli mamy zamontowany wentylator wymieniając y powietrze w pomieszczeniu, t o lepiej aby ssał powietrze n a zewnątrz n iż dmuchał d o środka. Gdy jednak brak wentylacji musimy d oś ć c zęsto wietrzyć pomieszczenie. Dobrze jest mieć ź r ó d ł o ciepł a aby utrzymać temperaturę n a poziomie 2 5-30oC oraz otwarty pojemnik z wodą b y zwiększyć wilgotnoś ć powietrza. Przydatny jest t eż wentylator wolnostojąc y d o ruszania powietrza wewnątrz. R ośliny bardzo nie lubią dymu tytoniowego.
"font-weight: bold" >Nasiona i kiełkowanie < /span>
R ośliny z oryginalnych nasion (n p. sprowadzonych z Holandii) c zęsto r ó żn ią s ię bardzo o d zwykłych (n p. kupionych z materiałe m) . Oryginalne cechują s ię lepszym wzrostem, ładniejszymi l iś ćm i, żywszymi kolorami, g ęstszym "zarostem" , łatwośc ią kiełkowania nasion, szybkośc ią wzrostu, ładniejszym i mocniejszym zapachem a c o z a tym wszystkim idzie lepszym plonem. Wybierają c rodzaj konopi mamy d o wyboru kilka rodzaj - Indica, Sativa, krzyż ówka Indica/Sativa i Ruderalis.
Indica r ośnie szybciej i wcześniej zakwita. Wysokoś ć d o d wóc h metró w . L iście z szerokimi "palcami" , ciemnozielone. Silny, intensywny zapach. Dym gryząc y, powodując y c zęsto kaszel. Jest lepszym wyborem pod lampę .
Sativa zakwita okoł o miesiąc a p ó źniej (p o Indice) , r oślina zwykle jest w yższa (d o kilku metró w ) i smuklejsza. L iście z w ąskimi "palcami" , kolor jasnozielony. P ąk i d ługie i cienkie, w ciepły m otoczeniu czerwone, z zimnym purpurowe. Zapach s łodki i łagodny smak.
Ruderalis, pochodzą z e wschodniej c zę śc i Europy i Azji. Cechą ich s ą wielkie nasiona. Wysokoś ć d o p ó ł metra (choć zdarzają s ię d o d wóc h metró w ) . Mniejsza zawartoś ć thc n iż przy Indice czy Sativie.
Przed zasianiem musimy s ię upewnić czy ziarenka nie s ą uszkodzone. Nasiona muszą b yć szare lub b rązowe (c zęsto kropkowane lub nawet czarne) , nie biał e czy zielone (choć i takie s ię zdarzają ) . Nasiona trzeba p oł o ż y ć n a podstawkę ( p łytce, miseczce) pokrytą ligniną lub watą wcześniej zmoczoną (m ożn a nasiona delikatnie przykryć ) i następnie wstawić w zaciemnione miejsce n a c o najmniej 2 4 godziny. Temperatura nie powinna b yć n iższa n iż 21oC. Nasiona trzeba kontrolować codziennie i w razie potrzeby skropić wodą . Gdy skorupka p ęknie i wysunie s ię korzonek o d ługośc i o k. 5 m m, należ y j e przenieś ć (najlepiej p ęsetą ) d o ziemi n a g ł ębokoś ć o k. 1 0 - 2 0 m m. Szybkoś ć przebicia s ię korzonka zależn e jest w g ł ównej mierze o d wieku nasion. Jedne potrzebują 2 4 godzin inne c ałego tygodnia. M łode r oślinki s ą teraz bardzo delikatne, nie m ożn a dopuśc ić d o przelania lub zasuszenia. Nie m ożn a r ównież dawać ich o d razu pod lampę 400 Watową . J eżeli m ał ą r oślinkę spryska s ię p łynnym eterem t o powinny wyrosną ć prawie same r ośliny ż e ńskie. Doskonale przyspiesza t o przy okazji rozwó j r ośliny.
"font-weight: bold" >Podlewanie< /span>
Konopie wolą regularny cykl podlewania, ale nie powinno s ię podlewać ich codziennie. Nie należ y l ać wody bezpośrednio n a r oślinę . Pojemnik w k tórym hodujemy powinien mieć drenaż (dziury w dnie) b y nadmiar wody nie powodował gnicia korzeni. N a samym początku r oślinkę należ y podlewać dwa razy w tygodniu, p ó źniej raz w tygodniu (zależnie o d warunkó w panujących w pomieszczeniu oraz pogodowych) . M ał e r oślinki potrzebują odpowiednio mniej wody n iż w iększe r ośliny. Najlepiej podlewać wodą o temperaturze 21oC z P H n a poziomie o k. 6 , 5 . Najczę ściej dostęp ną wodą jest woda z chlorem, najlepiej jest w ię c pozostawić j ą w otwartym zbiorniku n a 2 4 godziny b y odparował . Gdy r oślina m a z a sucho podlewamy c zę ściej mniejszymi dawkami. Z a d uż a iloś ć wody m oż e spowalniać wzrost r ośliny.
"font-weight: bold" >Przesadzanie < /span>
P o wykiełkowaniu powinniśm y wsadzić zarodek d o doniczki z ziemią z m ał ą zawartośc ią środkó w o dżywczych. Robi s ię t o w celu zmuszenia r ośliny aby wykształc ił a zdrowy i w p ełn i działa jąc y system korzenny. Gdy pojawią s ię pierwsze charakterystyczne listki należ y przesadzić r oślinkę d o ziemi bogatej w s kładniki o dżywcze. Trzeba t o robić bardzo delikatnie, tak aby nie poniszczyć systemu korzennego. P o wyjęciu r oślinki z ziemi należ y odczekać kilka godzin przed wsadzeniem d o nowej ziemi aby ewentualne oberwane korzenie mogł y przeschną ć i zagoić ranki aby nie dostał o s ię żadne zakażenie.
"font-weight: bold" > P łc i r oślin < /span>
M ęs ką r oślina zwykle jest wysoka, chuda z rzadkim zagęszczeniem łodyg (ale nie zawsze) . W pierwszym okresie rozwoju r ośnie szybciej o d ż e ńskiej. Kwiaty s ą w m ałych p ąkach rosnąc e przy pniu w formie "dzwoneczkó w " . J eśl i zobaczysz zwisając e kwiaty i ż ó łtawo - biał y p yłe k, m ożesz b yć pewny ż e t o jest "facet" . J eśl i dojrzeje p yłe k sypie s ię przy delikatnym dotknięciu lub podmuchu. M ęskie kwiaty zaczynają s ię kształtować dwa, trzy tygodnie wcześniej o d ż e ńskich. J eśl i nie chcesz mieć nasion powinieneś natychmiast g o usuną ć . W e wczesnych stadiach wzrostu niektór e r ośliny m ęskie miewają w ięcej THC n iż ż e ńskie.
Ż e ńska r oślina jest szersza i g ęstsza, m a zielone soczyste l iście. Zaczyna kwitną ć d o trzech tygodni p o m ęskich. Z kwiatostanó w wysuwają s ię dwa m ał e nitkowate w łoski uformowane w literę V koloru białego lub lekko ż ó łtego, w trakcie p ó źniejszego rozwoju zmieniają kolor n a rudo-b rązowy. Rosną bardzo blisko g ł ównego pnia. P o zapyleniu z kwiatostanó w tworzą s ię nasiona. J eśl i oderwie s ię kwiat, dokładnie w tym samym miejscu p o kilku tygodniach wyrośnie nowy.
Obojnaki t eż s ię zdarzają w rodzinie konopi. Cechują s ię tym, ż e jednocześnie n a jednej r oślinie występują kwiatostany m ęskie i ż e ńskie.
M ożn a jednak "zrobić " z tej r ośliny osobnika p łc i takiej, jakiej potrzeba jest nam. Aby t o uczynić należ y ostrożnie, nie uszkadzają c r ośliny, pozbawić jej określonych wcześniej typó w kwiatostanó w .
"font-weight: bold" >Choroby i szkodniki < /span>
J eżeli zauważymy ż ó łk nąc e l iście oznacza t o, ż e gleba m a odczyn kwaśn y i trzeba w takim przypadku j ą "nawapnić " . Odpowiednimi d o tego celu środkami s ą kreda, skorupki jajek, gaszone wapno. Gdy zauważymy następując e objawy należ y dodać nawó z zawierając y odpowiednie minerał y : - starsze l iście ż ó łk ną - brak azotu;
- starsze l iście ż ó łk ną , pojawiają s ię plamki oraz obrzeż a l iścia szarzeją - brak potasu;
- starsze l iście skręcają s ię i ciemnieją - brak fosforu;
- łatwo łamiąc e s ię łodygi - brak boru;
- pomarszczone l iście z ż ó łtymi ż y łkami - brak cynku.
Gdy zauważymy jakiekolwiek plamki n a l iściach, łodygach lub ruch n a powierzchni ziemi warto s ię temu przyjrzeć , gdyż mogą t o b yć szkodniki atakując e r oślinę . Pierwszym krokiem jest oddzielenie chorej r ośliny o d innych. Pierwszym, najprostszym sposobem n a pozbycie s ię robakó w jest potraktowanie ich odpowiednim środkiem owadobójczym. Niektór e środki mogą powodować skręcanie lub wypalanie s ię l iśc i. Kolejny sposó b t o wymiana ziemi i przemycie w wodzie z mydłe m c ałe j r ośliny - korzeni, l iśc i i łodyg.
"font-weight: bold" >Przycinanie < /span>
Przycinanie nie jest rzeczą obowiązkową . Robi s ię t o b y zmienić kształ t r ośliny lub zmusić j ą d o wzrostu wszerz lub wzwyż . Przycięcie szczytu r ośliny powoduje wzrost d wóc h następnych "n a jego miejscu" . Przycinanie m ożn a rozpoczą ć p o trzech tygodniach o d posadzenia lub gdy r oślina m a j uż dwa "p iętra l iśc i w ł a ściwych" lecz nie p ó źniej jak p o rozpoczęciu kwitnienia. D o takich czynnośc i należ y u żywać żyletek lub skalpeli o nie poszarpanej linii ostrza gdyż mogą one uszkodzić r oślinę . Gdy przytniemy sam czubek g ł ównego p ęd u r ośliny wtedy zacznie ona rozrastać s ię n a boki lecz tym samym jej wzrost w g ó r ę zostaje zwolniony a r oślina b ędzie zmuszona zagoić swe rany. Przy robieniu szczepek zaleca s ię zachowanie szczególnej ostrożn ośc i, gdyż szczepki s ą bardzo delikatne. Należ y odcią ć zdrowy p ę d o d ługośc i o k. 7 0 m m i średnicy o k. 4 m m, najlepiej z dolnej c zę śc i r ośliny, zanurzyć w ukorzeniaczu i następnie przenieś ć delikatnie d o ziemi. Powietrze powinno b yć wilgotne i ciepł e . Przez c ał y czas trzeba bacznie opiekować s ię sadzonkami. Ziemia powinna b yć przez c ał y czas wilgotna (nie mokra) . Sadzonki ukorzenią s ię p o okoł o 3 tygodniach. Konopie m ożn a zaczą ć przycinać gdy pojawi s ię o d czterech d o sześciu l iśc i (nie liczą c tych pierwszych) . P o takim przycięciu boczne p ęd y zaczną szybko zapełniać poziomą przestrzeń . Zbytnie przycinanie m oż e zahamować wzrost r ośliny a nawet powodować jej uschnięcie.
"font-weight: bold" >Zapylanie < /span>
Niekontrolowana hodowla konopi m oż e spowodować zapylenie i c o z a tym idzie niechciane zbiory samych nasion. B y d o tego nie dopuśc ić należ y odpowiednio wcześniej oddzielić osobniki m ęskie o d ż e ńskich. R ęczne (kontrolowane) zapylanie m ożn a przeprowadzić n a c ałe j r oślinie lub jej c zę śc i. P yłe k zbiera s ię z m ęskich najbardziej rozwiniętych i najzdrowszych kwiatostanó w zaraz p o ich otwarciu. M ożn a g o zbierać (przenoszą c p ędzelkiem lub ścinają c c ał e kwiaty) d o torebek papierowych lub naczyń szklanych i przechowywać d o przyszłego roku. W przechowywaniu najważniejsze jest b y d o p yłk u nie dostał a s ię wilgoć . W tym samym czasie kwitnięcia lub trochę p ó źniej z ż e ńskich kwiatostanó w wyrastają biał e lub ż ó łt e "p ręciki" . Gdy b ę d ą s ię w yłaniać z wszystkich kielichó w i b ę d ą miał y powyże j 4 m m d ługośc i r oślina zdolna jest d o zapłodnienia. Przed zapyleniem p yłe k trzeba przesuszyć . Zapylanie najlepiej zaczynać o d dolnych partii r ośliny. Zapylony poprawnie kwiatostan zaczyna p ęcznieć . Zielona o słonka okalając a zarodek p o jakimś czasie gubi " w ąs y" . Przez c ał y czas rozwoju nasion r oślina potrzebuje w ięcej wody. W miarę wzrostu nasiona zielony k ołnierz zaczyna s ię zsuwać i następnie wysycha ukazują c b rązową skorupkę dojrzewającego nasiona, k tór e powinno z łatwośc ią oddzielać s ię (w ręc z odpadać ) o d pnia r ośliny.
"font-weight: bold" >Zbiory < /span>
Przed planowanymi zbiorami należ y ograniczyć podlewanie i j eśl i t o m ożliwe zwiększyć temperaturę . Zbiory przypadają n a okres o d lipca d o p aździernika (czasami d o p ołowy listopada) w zależn ośc i o d odmiany r ośliny, czasu posadzenia i pogody. Średnio z r ośliny m ożn a uzyskać okoł o 200 g r. materiał u . Maksymalnie w szklarni o k. 750 g r. Gdy j uż zetniemy r oślinę trzeba pozbawić j ą w iększych l iśc i i następnie powiesić j ą szczytem d o d oł u w ciemnym i suchym miejscu w temperaturze pokojowej n a czas o d 2 4 d o 4 8 godzin w zależn ośc i o suchośc i zbioru. Następnie w ł o ż y ć j ą trzeba d o papierowej torby (spożywczej) n a trzy cztery dni d o momentu gdy l iście b ę d ą suche w dotyku. Powinny b yć rozmieszczone l uźn o. Potrzebne jest t o gdy "wewnętrzne" c zę śc i r ośliny s ą wilgotniejsze o d "zewnętrznych" . J eśl i zbieramy nasiona t o muszą b yć one szare lub b rązowe (c zęsto kropkowane) nie biał e lub zielone. Muszą z łatwośc ią oddzielać s ię o d p ęd u. "font-weight: bold" > < /span>
Post został pochwalony 0 razy
|
|